تبلیغات
گلستان هنر - سرگذشت به وجود آمدن قلم

.

.

متولد 1355 تبریز - كارشناس نقاشی - دبیر هنر تبریز و مناطق خسروشهر - مقام سوّم در رشته ی الگوهای برتر تدریس تهران 1377 - مقام سوّم كشوری در زمینه ی ساخت وسایل كمك آموزشی سال 1378 همدان
مدیر وبلاگ: رسول صابرخطیبی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
سرگذشت به وجود آمدن قلم
موضوع : نویسنده رسول صابرخطیبی تاریخ ارسال شنبه 23 بهمن 1389 در ساعت 03:01 ق.ظ

       هنر نوشتن یكی از مهمترین عوامل پیشرفت تمدن به شمار می رود .  « نوشتن انسان را قادر می سازد كه افكار و اندیشه ها و اعمال خود را یادداشت كند . »  امّا قبل از اختراع قلم به شكل فعلی آن ، تعداد زیادی ابزارنوشتن وجود داشته است .

      مثلاً انسان اولّیه سنگ چخماق نوك تیز را برای ترسیم تصاویر روی دیواره ی غارها به كار می برد . وی گاهی نیز انگشت خود را در شیره ی گیاهان یا خون حیوانات فرو برده ، آن را به جای قلم به كار می برد . بعدها ، از كلوخ و گچ استفاده كرد . چینی ها حروف خود را با قلمی از پشم نرم شتر نقاشی می كردند .

      ممكن است قلم های اوّلیه توسط مصریان درست شده باشد .آنان یك قطعه مس را كه شبیه به سر قلم های فولادی امروزی است ، انتهای یك ساقه ی تو خالی می بستند .

      اوّلین نوشته ی خطی را یونانی ها در حدود چهار هزار سال پیش به وجود آوردند و برای این كار قلمی را كه از فلز یا استخوان یا عاج ساخته شده بود به كار بردند ، و با آن روی لوحه هایی كه موم اندود شده بود ، می نوشتند. بعدها قلمی از ساقه ی مُجَوف نباتات ساخته شد كه نوك آن فاق داشت و آن را در نوعی جوهر فرو می بردند و برای نوشتن روی پاپیروس به كار می بردند .

     هنگامی كه در قرون وسطی كاغذ به بازار آمد ، پر ، دم ، یا بال غاز ، كلاغ ، یا قو را به جای قلم مصرف می كردند و به طوری كه اشاره شد نوك تیز آن را با یك شكاف یا فاق می ساختند تا مُركّب از لای آن بر روی كاغذ جاری شود .با آن كه قلم پر دوام زیادی ندارد ، با وجود این به مدّت هزاران سال آلت نوشتن انسان به شمار می رفت . قلم های فولادی در انگلستان در اوایل سال 1780ساخته شد ، ولی تا 40 سال بعد متداول نشد .

     اوّلین خود نویس را در آمریكا در سال 1880 ساختند . قلم خود نویس را معمولاً از طلای 4 عیار می سازند و نوك آن از دو فلز صاف و سخت ساخته می شود كه با آنها قلم به راحتی و بدون خراش می نویسد . در داخل خود ، محفظه ای دارد كه جوهر را نگه می دارد و معمولاً از پلاستیك یا لاستیك سخت ساخته می شود .

     قلم های نوك مدور اختراع قرن بیستم هستند . نوك آن ها گوی ظریفی دارد كه از كرم فولاد به قطر 125 اینچ ساخته شده است . این گوی در محفظه ی كوچكی قرار گرفته و چون بر روی كاغذ كشیده می شود ، خود به خود می تواند بگردد. این سر قلم جوهر را از مخزن داخل قلم اخذ می كند .

 


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین