تبلیغات
گلستان هنر - تاریخچه نقاشی

.

.

متولد 1355 تبریز - كارشناس نقاشی - دبیر هنر تبریز و مناطق خسروشهر - مقام سوّم در رشته ی الگوهای برتر تدریس تهران 1377 - مقام سوّم كشوری در زمینه ی ساخت وسایل كمك آموزشی سال 1378 همدان
مدیر وبلاگ: رسول صابرخطیبی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
تاریخچه نقاشی
موضوع : نویسنده رسول صابرخطیبی تاریخ ارسال شنبه 23 بهمن 1389 در ساعت 10:54 ب.ظ

هنر انسان غار نشین :

      ابتـدائی ترین آثار هنـری كه انسـان آن را خلق كـرده و تاكنون یافت شـده است ، به حـدود سی هــزار سـال قبـل مربـوط می شود . این آثـار بیشتــر در كشورهای فرانسه و اسپانیا یافت شده اند و شامل تصاویر حیواناتی چون گاو كـوهـــان دار ، گــاو وحشـی ، گـــوزن و اسـب است . محّــل ایـن نقــاشی در عمق غــارهــا ، دور از نتــور طبیعی روز و در مكــانی مجـــزا ، از مكــان زیست انسـانهـای نخستین بوده است .

انســان هــای نخستیـن بــا چـه انگیــزه و بـه چـه دلیـلی این آثــار را ترسیــم می كـرده اند ؟

     این نقاشی هـا مُسلّماً برای زیباتـر كـردن محیط و به منظور نمایش و ایجادلذّت بصری خلق نشده انـد ، زیرا گفتیم این آثـار در عمق غـارهـا ، و دور از نـور طبیعی همچنین جدا از زندگی آنها ترسیم شده اند .

      انسان های نخستین با استفاده از سنگ های نوك تیـز و وسایلی شبیـه آن و بـا وسایل بسیار ساده ی ابتـدائی این آثـار را ترسیـم كـرده است . گفتـه می شود ، شكارچیـان غـار نشین از ایـن نقاشی هـا برای نشانـه گیـری و تیراندازی استفاده می كرده اند .

      انسان نخستین با دقّت در شكل ، حركات ، رفتار و تناسبـات جسمی یك جانور ، به شناختی جامع از حریف قدرتمنـد خود دست می یافتـه و با آفرینش دوباره ی آن جانور در قالب تصویر بر دیوار و سقف غـارگویی كه بخشی از وجود آن جانور را به تسخیر در می آورده ، سپس با تیر اندازی به سوی آن ، نه تنهـا بر مهارت تیراندازی خود می افزوده ، بلكه از این راه آن بخش از وجود شكار را كه در تسخیـر داشته ، مغـلوب می كـرده است . لـذا هنگـامی كه به شكـار می رفته با اعتماد به نفس و مهارت بیشتری با شكار روبرو می شده است .

به همین علّت این نقاشی ها برای او از اهمّیّت اسرار آمیزی بـرخوردار بوده و شاید از این رو آنها را چون طلسم های جادویی ، دور از دستـرس ، در اعماق غارها نگه می داشته است .

       اهمّیّت دادن به آثـــار هنــری و مُقــدّم دانستن آن به امـــور روزمــــره دردوره های بعــد نیـز به همـان قوّت دیـده می شود . مثـلاً زمـانی كه انسـان از غــارنشینی و شكـار بـه مرتبـه ی متكاملتـری از زنـدگی اجتمــاعی رسیــد، تواناییهـای خاك را شنـاخت ، بـه كشاورزی پرداخت و بـه شیـوه ی استخـراج سنگ درمعادن پی برد .

        هنگامی كه انسـان سنگ آهن را كشف كرد ، اوّلیـن استفـاده ی او از این كشف ساخت ابزارهـای نـو نبـوده ، بــلكه از آن به عنـوان مــاّده ی رنـگی در نقـاشی دیـواری و ترسیـم نقــوش بر روی تـن خـود و رنگ گیسوانش بهـره رفت . كشف مس ، پی بردن به قدرت چكش خواری این فلز و امكان ساخت اشیـاء با آن نیـز ، پیش از اینكه به سـاخت ظـروف آشپزی بینجـامد ، در شكل مُهرهای گردنبنـد ظاهر شد . آلیـا‍‍ژهای فلـزی و فنّ جوشكاری نیز ابتـدا بـرای جواهـر سـازی به كـار رفت و بعـدهـا به منظور ابـزار سـازی و ساخت اشیــای كاربردی ، مورد بهره برداری قرار گرفت .

        انسان غار نشین با مخاطراتی روبرو بوده كه همواره ایشان را در تشویش و نگـرانی قـرار می داد . خشم طبیعت جسـآم و روحشـان را آزار می داد و نیازهای ابتدائی زندگی ، چون تأمین خوراك و پناهگاه ف تمام زندگی شان را در جدال برای بقای روزانه می بلعید . زندگی گروهی ، كمی به زندگی او آرامش داد . كم كم او از شكار جانوران به نگهداری و پرورش آنان ( دامداری ) روی آورد . بتدریج راز و رمز خاك را كشف كرد و راه و رسم كشاورزی را آموخت .

        در شیوه ی جدید زندگی ، نیاز به داشتن سر پناه هایی دائمی و مستقر شدن در محّل هایی خاّص بود . كم كم مهارت خانه سازی او پیشرفت كرد . سفالگری و ریخته گری فلزات منتهی به تهیّه ی ظروف پخت و پز و نگهداری آب و غذا شد و رنگ های معدنی در تزئین و زیبا سازی محیط زندگی ، صنایع دستی - و نقاّشی ها و مجسمه هایی كه مُعرّف مراحل مختلف فعلّیّت بخشیدن به توان هنری انسان ها بود - به صورت پیشرفته تری به كار گرفته شد . همین جوامع كوچك باعث به وجود آمدن تمدّن های بزرگ در دوره های بعد بود .

         تمدّن هایی كه آثار به جای مانده از آنها مُعرّف تأثیر عمیق آنها در سر نوشت بشریّت است و ما انسان های معاصر بخش اعظمی از هویّت كنونی خویش را مدیون همین تمدّن ها هستیم .

          هنر: تجلّی روح كمال طلب و جمال جوی انسان در قالب محسوس است ؛ به عبارت دیگر :

 « اهل هنر بودن یك فرد نشانه ی این است كه او در مرتبه ی بالایی از كمال و رشد انسانی قرار دارد . همین خصلت پسندیده ، چنانچه در مقیاس یك جامعه ی انسانی و وسعت یك سرزمین ظهور كند ، از نشانه های شكل گیری یك تمدّن است و بر عكس . » 


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین