تبلیغات
گلستان هنر - افشانگری

.

.

متولد 1355 تبریز - كارشناس نقاشی - دبیر هنر تبریز و مناطق خسروشهر - مقام سوّم در رشته ی الگوهای برتر تدریس تهران 1377 - مقام سوّم كشوری در زمینه ی ساخت وسایل كمك آموزشی سال 1378 همدان
مدیر وبلاگ: رسول صابرخطیبی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
افشانگری
موضوع : نویسنده رسول صابرخطیبی تاریخ ارسال جمعه 29 بهمن 1389 در ساعت 02:27 ق.ظ

افشان : اصطلاحی برای تزئین صفحات نسخه های خطی با نقطه رنگ های طلایی افشانده شده .

 { این واژه در مورد نوعی نقش قالی - مُتشکّل ار صور نباتی و طرح های اسلیمی - نیز مصطلح است .}

     افشانگری را اوّلین بار « مولانا غیاث الدین » مُذّهب مشهدی از هنرمندان مکتب هرات در قرن نهم هجری ابداع کرد . او با استفاده از وسیله ای خاّص که شباهت بسیار به قلم موهای امروزی داشت ، یعنی با استفاده از یک دسته موی دم اسب و نصب آن بر روی چوبی به عنوان دسته ی ابزار ، آن را به نحوی به کار می گرفت که ذرّات رنگ در سطح صفحه پراکندگی های ظریف و نسبتاً یکنواختی ایجاد کند . با تمرین و ریاضتی که مولانا غیاث الدین مبذول داشت ، توانست افشانهای ریز و درشت متنوع دیگری به وجود آورد . او بعدها با استفاده از طلا و حّل کاری طلا و نقره در زمینه ی کار اصلی خود که تذهیب  و خوشنویسی بود ، نوآوریهای جالبی عرصه کرد که هنوز هم در حاشیه ، تذهیب ، کتاب آرایی و خوشنویسی کاربرد دارد .  

 

فوتک چیست ؟

     وسیله ای فلزی یا پلاستیکی که برای پاشیدن رنگ به سطح تابلو یا کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد . این وسیله از دو لوله ی باریک تو خالی که یکی نازک و بلند و دیگری کلفت و کوتاه ساخته شده که از دو سر با زاویه ی 90 درجه به هم وصل شده اند . وقتی یک انتهای لوله ی عمودی در ظرف محتوی رنگ قرار می گیرد ، با دمیدن از سر دیگر لوله ی افقی هوا در لوله جریان یافته و با کنار زدن هوای بالای لوله ی عمودی باعث بالا آمدن رنگ در طول لوله می شود . در این مرحله با ادامه ی عمل دمیدن ( فوت کردن ) رنگ با فشار هوا بر سطح کار پاشیده می شود .

      رنگ پاشی با این روش علاوه بر این که در کارهای تزئینی ، هنرهای چاپی ، نقاشی ساختمان و غیره مورد مصرف دارد ، در کارهای صنعتی نیز از آن استفاده می شود .

      برای کارهای صنعتی از فوتک هایی استفاده می کنند که دمیدن هوا به داخل آن به وسیله ی ماشین های ویژه ای انجام می گیرد که دارای قدرت بیشتری می باشند و قادرند که انواع رنگ ها را هر قدر هم که غلیظ باشند ، به صورت گَرد در آورند . فوتک هایی که برای رنگ آمیزی بدنه ی اتومبیل ها و سایر اشیاء صنعتی به کار می برند ، از این قبیل اند . با فوتک می توان کارهای متنوع و جالبی انجام داد که شاید با وسایل دیگر نقاشی امکان نداشته باشد .

      باید توجّه داشت که رنگ پس از بیرون جهیدن از دهانه ی فوتک بدون حّد و مرز در فضا پراکنده می شود و روی آنچه در مسیر آن باشد ، می نشیند . باید دقّت نمود که در موقع کار به جز قسمتی که باید رنگ شود ، سایر قسمت ها را بپوشانید . ساده ترین راه این است که قبل از پاشیدن رنگ کلیّه ی نقاطی را که نباید رنگ شود ، به وسیله ی کاغذ روزنامه ، نایلون و چیزهای مشابه بپوشانیم . ضمناً باید تا آنجا که امکان دارد ، سطحی را که باید رنگ شود ، در حالت افقی قرا ر داد که از شُرّه شدن رنگ پیشگیری شود .

توجّه : چنانچه فوتک در اختیار نداشته باشید ، می توانید مسواک کهنه ای را در رنگ فرو برده و آن را روی یک صفحه ی مُشبّک سیمی بکشید ، تا رنگ روی صفحه ی کاغد پاشیده شود .

 « چاپ اَنگ »  

اَنگ از لغتی قدیمی به معنی قالب ، مُهر و علامت  گرفته شده و امروزه به آن شابلون می گویند ، که واژه ای آلمانی است .

از شابلون ها به چند شکل استفاده می شود ؟

از شابلون ها که در حقیقت نوعی قالب هستند ، به دو گونه ی قالب های مُثبت ( بریده شده ) و یا منفی ( خالی شده ) می توان به کمک افشانگری استفاده کرد .

 


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین