تبلیغات
گلستان هنر - تاریخچه پیدایش مداد

.

.

متولد 1355 تبریز - كارشناس نقاشی - دبیر هنر تبریز و مناطق خسروشهر - مقام سوّم در رشته ی الگوهای برتر تدریس تهران 1377 - مقام سوّم كشوری در زمینه ی ساخت وسایل كمك آموزشی سال 1378 همدان
مدیر وبلاگ: رسول صابرخطیبی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
تاریخچه پیدایش مداد
موضوع : نویسنده رسول صابرخطیبی تاریخ ارسال شنبه 7 اسفند 1389 در ساعت 05:25 ق.ظ

 

      در زبان لاتین کلمه ای است به معنی « پنی سیلوس » که به معنی « دم کوچک » می باشد . این کلمه را به قـلم ظـریف و نـرم اطلاق می کردنـد و کلمـه « Pencil » در آغاز  به معنی قلم موی کوچک و نرم و نوک تیز بوده است . البته  امروزه « Pencil  »به معنی کاملاً متفاوتی استعمال می شود . مداد را آن چنان که می شناسیم ، کمتر از دویست سال عمر دارد .

      در حدود۵۰۰ سال پیش مادّه ی « گرافیت » در معدنی واقع در کمبرلند انگلستان کشف شد . معروف است که تعدادی از انواع مدادهای زمخت و ابتدایی در آن زمان ساخته شده است . در نورنبرگ « آلمان » خانواده ی مشهور « Faber » کارخانه ی خود را در سال 1760 تأسیس کردند و گرافیت گرد شده را برای ساختن نوعی مداد به کار بردند ، ولی موفّقیّت زیادی به دست نیاوردند . بالاخره ، در سال 1795 ، شخصی به نام « کُنت » گرافیت  را با نوعی گِل رُس مخلوط کرد و با فشار کافی ، مدادی ساخت که بعدها اساس ساختن انواع مداد ها گردید  و امروزه همان روش به کار می رود .

      شاید این نکته را بدانید که مداد سربی محتوی سرب نیست ، بلکه یک مادّه ی معدنی به نام گرافیت دارد . گرافیت ، مانند سرب ، وقتی بر روی کاغذ کشیده می شود ، علامتی بر آن باقی می گذارد ؛ به همین دلیل آن را سرب سیاه می نامند و از اینجاست که نام «  مداد سربی  » معمول شده است .

     برای ساختن مداد گرافیت خشک را می کوبند و با گِل رُس و آب مخلوط می نمایند . هر قدر میزان گِل رُس بیشتر باشد ، مداد  سفت تر خواهد شد ، ولی هر قدر گرافیت بیشتر شود ، مداد نرم تر خواهد گشت . پس از آن که مخلوط غلظت خمیری پیدا کرد ، آن را از درون دستگاه فشار عبور می دهند و هنگام خارج شدن آن از دستگاه فشار به صورت نواری نرم و نازک در می آید ، سپس آن را به شکل مستقیم در آورده و به طول مُعّین می برند و بعد آن را خشک کرده و در کوره ی عظیمی قرار می دهند که بپزد . در همین حال جلد مداد فراهم شده است ، به این معنی که قطعه ای از چوب سرو قرمز یا کاج را دو نیمه کرده  ودرون آن شیاری ایجاد  می نمایند که مغز مداد در ان قرار گیرد ، پس از آنکه مغز مداد « گرافیت » در شیار قرار داده شد ، نیمه های چوب مداد را به هم می چسبانند . ارّه ای این چوب ِ مدادها را به شکل مداد جداگانه ای می برد ، و به وسیله ی ماشین مخصوصی رویه ی مداد را با یک لعاب صیقل می دهند .

      امروزه بیشتر از 350 نوع مداد ساخته می شود ، که هر کدام  برای استفاده ی به خصوصی هستند . می توانید مداد سیاه را در 19 نوع مختلف از حیث سختی یا نرمی مغز ان تهیّه کنید ، 72 نوع مداد رنگی مختلف به دست آورید ، مدادهایی موجود است که با آن روی شیشه ، پارچه ، پلاستیک و فیلم  سینما می توانید بنویسید . حتّی مدادهایی وجود دارد که توسط مهندسین در نمای خارجی ساختمان ها به کار می رود و علامت و اثر آن سالهای طولانی با وجود قرار گرفتن در معرض هوا و حرارت تغییری نمی کند .

 

انواع مدادهای گرافیتی

 

      مداد در لغت به معنی مُرکّب و سیاهی است و در روزگاران گذشته به « مُرکّب » اطلاق می شده است ؛ امّا امروزه به ابزارهای ترسیمی خاّصی اطلاق می گردد که از لوله های نازکی از زغال سنگ گرافیت تشکیل شده است . این لوله ها در میان استوانه ای چوبی قرار دارند  و مقدار سیاهی و سختی آنها بر اساس استاندارد بین المللی با حروف لاتینی « H » و « B » نشان داده می شوند .

1 – مداد H : از حرف اوّل کلمه ی انگلیسی  « Hard » به معنی سخت گرفته شده  و به مدادهایی گفته می شود که دارای مغز سخت و اثر کم رنگ هستند .

2 – مداد B : از حرف اوّل کلمه ی انگلیسی  « Black » به معنی سیاه گرفته شده و به مدادهایی گفته می شود که دارای مغز نرم و اثر پررنگ هستند .

توجّه : با بالا رفتن شماره ی مدادهای H و B بر سختی  ونرمی مدادها افزوده می شود .

3 – مداد HB : که همان مداد معمولی است ، از لحاظ درجه ی نرمی ، سختی و سیاهی در حّد متوسط است .

 


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین